


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 46557
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10877
Ext.Price$0.10877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10877 | $0.10877 |
| 10 | $0.09700 | $0.97000 |
| 50 | $0.08650 | $4.32500 |
| 100 | $0.07805 | $7.80500 |
| 500 | $0.07042 | $35.21000 |
| 1000 | $0.06354 | $63.54000 |
| 3000 | $0.06102 | $183.06000 |
| 5000 | $0.05860 | $293.00000 |
